Wybór odpowiednich wycieraczek obiektowych to niezwykle opłacalna inwestycja w czystość, estetykę oraz bezpieczeństwo każdego budynku, bez względu na jego przeznaczenie. W poniższym blogu omówimy więc najistotniejsze czynniki, mając na uwadze w pełni świadomą decyzję co do wyboru odpowiednich wycieraczek obiektowych.
Dlaczego wycieraczki obiektowe są tak ważne?
Wycieraczki obiektowe pełnią szereg istotnych funkcji:
-
Niezwykle skuteczna ochrona przed zabrudzeniami: zatrzymują grubszy i drobniejszy brud, piasek, kurz, błoto oraz wodę wnoszone na butach, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie czystości podłóg wewnątrz budynku.
-
Ochrona podłóg wewnętrznych: chronią podłogi/posadzki przed możliwością zarysowana i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, co znacząco przedłuża ich żywotność.
-
Bezpieczeństwo: znacząca redukcja ryzyka poślizgnięć wynikających z mokrej nawierzchni podłogowej zwłaszcza podczas opadów deszczu czy śniegu
-
Estetyka: poprzez bogatą paletę kolorów i unikalny wygląd stanowią część wystroju wnętrza nadając mu dodatkowego charakteru
-
Redukcja kosztów sprzątania: skuteczne wycieraczki, to mniejsze zabrudzenie wewnątrz budynku/obiektu co przekłada się bezpośrednio na rzadsze sprzątanie i w konsekwencji redukcję i tak znacznych kosztów utrzymania budynku/obiektu.
Kluczowe znamiona przy wyborze wycieraczek obiektowych:
-
Lokalizacja docelowa wycieraczek i natężenie ruchu:
-
Wycieraczki zewnętrzne: instalowane są przed wejściem do budynku, lub obiektu. Wycieraczki te poddawane są działaniu czynników atmosferycznych, winny więc być odporne na wilgoć, niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Ich kluczowym zadaniem jest zdolność do skutecznego usuwania grubych i drobniejszych zanieczyszczeń.
-
Wycieraczki wewnętrzne: instalowane wewnątrz budynku. Ich głównym zadaniem zbieranie pozostałych grubszych i drobnych zanieczyszczeń przedostających się na obuwiu do wewnątrz budynku oraz osuszanie obuwia. Kluczowym czynnikiem jest ich chłonność oraz estetyczny wygląd.
-
Natężenie ruchu: im większe natężenie ruchu pieszych, lub ruchu kołowego (wózki zakupowe, inwalidzkie itp.) tym trwalsze i bardziej odporne na ścieranie winny być wybrane wycieraczki. W obiektach czy placówkach o wysokim natężeniu ruchu warto rozważyć i wybrać systemy wycieraczek składające się z kilku (np. trzech) stref czyszczących.
-
Rodzaj zanieczyszczeń
-
Błoto i piasek: wymagają wycieraczek o szorstkiej powierzchni, skutecznie zdrapujących brud. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem są w tym przypadku aluminiowe wycieraczki systemowe szczotkowe, winylowe bądź ich kombinacja.
-
Woda i śnieg: wymagają wycieraczek o dużym stopniu absorpcji, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wilgoci po wnętrzu budynku czy obiektu.
-
Zanieczyszczenia przemysłowe (np. oleje, smary): Zanieczyszczenia przemysłowe (np. oleje, smary): wymagają wysoko specjalistycznych wycieraczek przeznaczonych do takiego środowiska a tym samym odpornych na działanie substancji chemicznych.
-
Materiał wykonania
-
Aluminium + guma/winyl: bardzo trwałe i sprawdzone w wieloletniej praktyce materiały, odporne na wilgoć i ścieranie, optymalne do zastosowania w wycieraczkach zewnętrznych.
-
Aluminium + szczotka: trwałe i sprawdzone w wieloletniej praktyce materiały, odporne na wilgoć i ścieranie, optymalne do zastosowania w wycieraczkach zewnętrznych.
-
Aluminium + ryps: trwałe i sprawdzone w wieloletniej praktyce materiały. Odporne na ścieranie aluminium i absorbujący wilgoć ryps idealnie sprawdzają się w wycieraczkach wewnętrznych.
-
Guma nitrylowa + włókna tekstylne (np. poliamid, polipropylen): trwałe i odporne na ścieranie oraz utratę kolorów, bardzo dobrze absorbują wilgoć i uzupełniają czyszczenie obuwia z drobnych zanieczyszczeń i pozostałości wilgoci z poprzednich stref czyszczących. Zastosowanie w wycieraczkach wewnętrznych.
-
Kokos wykonany z naturalnego materiału, dobrze zbiera brud, jednak jest mniej odporny na ścieranie i wilgoć.
-
Kształt i rozmiar wycieraczki
-
Wybrana wycieraczka winna być odpowiedniego rozmiaru, aby zapewnić możliwe najskuteczniejsze oczyszczenie obuwia.
-
Kształt wycieraczki powinien być dostosowany do miejsca jej docelowego osadzenia.
-
Bezpieczeństwo
-
Wycieraczka powinna być stabilna i cechować się jak najwyższymi parametrami antypoślizgowymi, aby zapobiec potencjalnym potknięciom i upadkom.
-
Estetyka
-
Wycieraczka powinna być dopasowana do miejsca w którym zostanie zainstalowana, a także do wystroju wnętrza (wycieraczka wewnętrzna) i elewacji budynku (wycieraczka zewnętrzna).
-
Ze względu na bogatą gamę kolorów, wzorów i kształtów, wybór odpowiedniej wycieraczki pozwala na stworzenie spójnej aranżacji i zachowania wysokiej estetyki.
-
Łatwość czyszczenia
-
Wycieraczka powinna cechować się łatwym do niej dostępem i możliwością serwisowania, co wpływa na jej higienę, wygląd, trwałość i skuteczność działania.
Rodzaje wycieraczek obiektowych:
-
Wycieraczki systemowe (modułowe) w tym szczotkowe, winylowe i rypsowe - skutecznie usuwają grube, mniejsze i drobne zanieczyszczenia, pył, piasek i wilgoć. Są optymalnym rozwiązaniem do miejsc o dużym, średnim oraz niskim natężeniu ruchu. Składają się z połączonych ze sobą modułów, co pozwala na dopasowanie ich do dowolnego kształtu i rozmiaru.
-
Wycieraczki gumowe: są trwałe i odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, przeznaczone do zastosowania na zewnątrz.
-
Wycieraczki tekstylne: trwałe, niezwykle estetyczne i chłonne, przeznaczone do użytku wewnętrznego.
Wybór odpowiednich wycieraczek obiektowych to kluczowy element troski o czystość, bezpieczeństwo i estetykę każdego wnętrza bez względu na jego przeznaczenie . Mając na uwadze powyższe czynniki, można i należy dokonać w pełni świadomego wyboru i ze spokojną głową cieszyć się czystymi i bezpiecznymi podłogami. Pamiętajmy, że inwestycja w dobrej jakości wycieraczki systemowe, czy maty tekstylne to inwestycja w czyste wnętrze, komfort i estetykę.
Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik okazał się pomocny. W razie dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu.
M-System/EMES
Nasz adres email: biuro@em-es.pl
Nasz telefon: 570-070-996